Český národní symfonický orchestr

Český národní symfonický orchestr je jedním z předních českých souborů, který již po dobu bezmála 30 let patří k nejvytíženějším orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už se jedná o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou, a doma i v zahraničí se tradičně těší velkému zájmu publika. 

Mezi významné dirigenty, skladatele a režiséry, kteří s orchestrem spolupracují či spolupracovali na koncertech i v pražském Studiu ČNSO, patří Lalo Schifrin, Pino Donaggio, Giuliano Taviani, Danny Elfman, Hans Zimmer, James Newton Howard, Quentin Tarantino, Vince Mendoza, Giuseppe Tornatore, Carl Davis, Steven Mercurio, Marcello Rota, Vladimir Cosma, Christian Lindberg, Chick Corea. 

Zvláštní pozornost vyžaduje dlouhodobá, dnes již bohužel ukončená, spolupráce s legendárním Ennio Morriconem (1928–2020), ať již při nahrávání jeho hudby ve studiu nebo během koncertů v rámci mnohých evropských turné.  

Ve studiu orchestr nahrával mimo jiné vánoční album slavných tenorů Plácida Dominga, Vittoria Grigola nebo hudbu k Tarantinově westernu The Hateful Eight. Autor Ennio Morricone si na základě zmíněné koncertní spolupráce vyhradil pro natáčení právě Český národní symfonický orchestr a speciální soundtrack pak společně nahrávali ve slavném londýnském studiu Abbey Road. Morriconeho hudba vzápětí získala řadu ocenění, Zlatým glóbem počínaje, přes cenu BAFTA a Oscarem konče. 

K umělcům, kteří opakovaně s orchestrem vystoupili, se řadí Andrea Bocelli, Rolando Villazón, José Carreras, Plácido Domingo, Jonas Kaufmann nebo Piotr Beczala, na poli populární hudby to byli přední zpěváci jako Sting, George Michael, Natalie Cole, Dianne Reeves, Angélique Kidjo, Denise Donatelli, Ute Lemper, instrumentalisté James Morrison, Branford & Wynton Marsalisové, Bobby Shew, Joe Lovano, John Abercrombie, John Patitucci, Dave Weckl, Chick Corea a mnoho dalších.

Od roku 2005 pořádá ČNSO Mezinárodní hudební festival Prague Proms, a současně je i jeho rezidenčním tělesem. V roce 2012 převzala pořádání přímo agentura Prague Proms o. p. s. Kromě pravidelných abonentních koncertů se orchestr často představuje na zahraničních turné. Výčet zemí, kde ČNSO vystoupil, zahrnuje vedle téměř všech evropských států také opakovaně Spojené státy, Japonsko, Austrálii, Jižní Koreu, Čínu, Dubaj, Omán, Kanadu a Mexiko.

Na jaře 2016 orchestr absolvoval koncertní turné po Spojených státech amerických, kde (po zdařilém koncertě na festivalu Prague Proms 2015) představil velkolepou show Disney Fantasia: Live in Concert.

V roce 2017 to byla měsíční evropská autorská turné s filmovými skladateli v rolích dirigentů – Ennio Morriconem a Jamesem Newtonem Howardem.

Rok 2018 znamenal pro orchestr zajímavou příležitost na evropském turné s oblíbeným muzikálem La La Land, ale zejména, v rámci projektu Symphonic Cinema, téměř dvouměsíčním turné po Velké Británii s programem kasovních hollywoodských evergreenů, vše pod vedením dirigenta Bena Palmera.

V roce 2019 absolvoval orchestr slibné dlouhodobé turné po Spojených státech, ale na začátku roku 2020 byl donucen pod vlivem celosvětové pandemie poněkud utlumit svoji koncertní činnost, kterou však velmi rychle nahradil zprostředkováním svých živých vystoupení on-line. V této době vzniká internetová platforma NetConcert.

V současné době již pokračuje umělecká dráha orchestru standardním tempem. Po Plácido Domingovi, kterého doprovázel v létě 2021 na jeho vystoupení v České republice, přijal spolupráci se světoznámým spisovatelem a hudebním skladatelem Danem Brownem při představení jeho Wild Symphony v Praze.

Zázemím orchestru je zmíněné nahrávací Studio No. 1 „Gallery“ a chloubou několik zlatých CD za prodej více než 30 000 nosičů, dále Cena Gustava Mahlera za interpretaci jeho děl a zejména prestižní smlouva s agenturou IMG Artists London a APM New York. 

Dalším významným počinem je dlouhodobý nahrávací projekt ve spolupráci s japonským vydavatelstvím JVC Victor Entertainment, z něhož doposud vzešlo na pět desítek CD a 8 DVD.

Pomyslným vrcholem je získání hudební ceny Grammy v kategorii nejlepší aranžmá, nástroje a zpěv v dubnu 2022. Cena byla udělena za skladbu To The Edge of Longing z desky Vince Mendozy Freedom Over Everything. Vince Mendoza obdržel dvě nominace za dvě skladby z této desky, kterou nahrál společně s Českým národním symfonickým orchestrem přímo ve studiu ČNSO, ředitel orchestru Jan Hasenöhrl byl navíc producentem desky a iniciátorem projektu.

Trumpetista Jan Hasenöhrl založil Český národní symfonický orchestr spolu s legendárním dirigentem Zdeňkem Košlerem v roce 1993, následovalo skvělých deset let pod vedením Američana Paula Freemana (1996–2006).

Od roku 2007 pracoval orchestr s šéfdirigentem Liborem Peškem. Toto partnerství bylo výjimečné, ať už koncerty v rámci abonentní řady, nebo skvělými úspěchy na pěti turné ve Velké Británii. Díky těmto koncertům získal ČNSO velké renomé u britského publika, a pravidelně se tam vrací.

Historickým počinem je nahrávací maraton mezi lety 2007 až 2017, kdy se ČNSO podařilo spolu s Liborem Peškem nahrát komplet symfonií Gustava Mahlera.

Na jaře 2019, poté, co Libor Pešek odešel z čela orchestru, jej nahradil americký dirigent Steven Mercurio. Tento skvělý hudebník, žák Leonarda Bernsteina, spolupracuje s orchestrem již několik let, a tato spolupráce slibuje řadu výjimečných projektů.

 

Foto: Jan Malý