Český národní symfonický orchestr

Úspěšně působí a roste bez přestávky již 26 let. Během této doby se zařadil, jako jeden z předních českých souborů, k nejvytíženějším orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už se jedná o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou. Doma i v zahraničí se těleso tradičně těší obrovskému zájmu publika. 

Od roku 2005 agentura ČNSO organizuje letní Mezinárodní hudební festival Prague Proms, jenž každoročně oslovuje publikum svým originálním programem a světově proslulými umělci. Mezi významné dirigenty, skladatele a režiséry, kteří s orchestrem spolupracují na koncertech i v pražském Studiu ČNSO, patří Ennio Morricone, Lalo Schifrin, Pino Donnagio, Giuliano Taviani, Danny Elfman, Hans Zimmer, Quentin Tarantino, Vince Mendoza, Giuseppe Tornatore, Carl Davis, Steven Mercurio, Marcello Rota, Vladimir Cosma, Christian Lindberg nebo Chick Corea. Domovským sálem ČNSO je Smetanova síň Obecního domu v Praze. Nejvýznamnějšími událostmi právě uplynulých sezon bezesporu byla rozsáhlá série koncertů s legendárním Enniem Morriconem v rámci evropského turné a také pražské koncerty s Annou Netrebko a Editou Gruberovou. Ve studiu orchestr nahrával mimo jiné vánoční album slavných tenorů Plácida Dominga, Vittoria Grigola nebo hudbu k Tarantinově westernu „The Hateful Eight“. Složil ji právě Ennio Morricone a na základě zmíněné koncertní spolupráce si pro natáčení vyhradil Český národní symfonický orchestr. Speciální soundtrack pak společně nahrávali ve slavném londýnském studiu Abbey Road. Morriconeho hudba vzápětí získala řadu ocenění, Zlatým glóbem počínaje, přes cenu BAFTA a Oscarem konče. 

K umělcům, kteří opakovaně s orchestrem vystoupili, se řadí Andrea Bocelli, Rolando Villazón, José Carreras, Jonas Kaufmann nebo Piotr Beczala, na poli populární hudby to potom byli přední zpěváci jako Sting, George Michael, Natalie Cole, Dianne Reeves, Angélique Kidjo, Denise Donatelli, Ute Lemper, instrumentalisté James Morrison, Branford & Wynton Marsalisové, Bobby Shew, Joe Lovano, John Abercrombie, John Patitucci, Dave Weckl, Chick Corea a mnoho dalších. 

Český národní symfonický orchestr se kromě abonentních koncertů v Praze často představuje na zahraničních turné. Výčet zemí, kde ČNSO vystoupil, zahrnuje vedle téměř všech evropských států také Japonsko, Austrálii, Jižní Koreu, Čínu, Dubaj, Omán, Kanadu a Mexiko. Na jaře 2016 orchestr absolvoval koncertní turné po Spojených státech amerických, kde po zdařilém koncertě na festivalu Prague Proms 2015 představil velkolepou show Disney Fantasia. V roce 2017 to byla měsíční evropská autorská turné s filmovými skladateli Enniem Morriconem a Jamesem Newtonem Howardem v rolích dirigentů. 

Zázemím orchestru je zmíněné nahrávací Studio No. 1 „Gallery“. Chloubou tělesa je několik zlatých CD za prodej více než 30 000 nosičů, dále Cena Gustava Mahlera za interpretaci jeho děl a zejména prestižní smlouva s agenturou IMG Artists London a Columbia Artists New York. Dalším významným počinem je dlouhodobý nahrávací projekt ve spolupráci s japonským vydavatelstvím JVC Victor Entertainment, odkud doposud vzešlo na pět desítek CD a 8 DVD. Český národní symfonický orchestr založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s legendárním dirigentem Zdeňkem Košlerem, následovalo skvělých deset let pod vedením Američana Paula Freemana (1996 - 2006). 

Od roku 2007 pracoval orchestr s šéfdirigentem Liborem Peškem. Tato spolupráce se stala výjimečnou ať už koncerty v rámci abonentní řady, nebo skvělými úspěchy na pěti turné ve Velké Británii. Díky těmto koncertům získal ČNSO neobyčejné renomé u britského publika a pravidelně se tam vrací. Historickým počinem je nahrávací maratón mezi lety 2007 až 2017, kdy se ČNSO podařilo spolu s Liborem Peškem nahrát komplet symfonií Gustava Mahlera. 

Na jaře 2019 nahradil Libora Peška americký dirigent Steven Mercurio. Tento skvělý hudebník a žák Leonarda Bernsteina spolupracuje s orchestrem již několik let a tato spolupráce slibuje řadu výjimečných projektů.

 

 

Foto: Jan Malý