Gast Waltzing

Skladatel, aranžér a dirigent Gast Waltzing, rodák z Lucemburského království, je autorem hudby k více než 160 filmům a televizním inscenacím. Během své kariéry se podílel na vzniku řady klasických, jazzových a tanečních alb. Jeho filmová tvorba z velké části obsahuje kompozice pro symfonické orchestry. To i díky vzdělání v oboru klasické hudby. V pouhých sedmi letech začal studovat na lucemburské konzervatoři, která se později svým způsobem stala jeho druhým domovem – od roku 1982 zde působí jako učitel hry na trubku a od roku 1986 také jako vedoucí jazzového oddělení.
V roce 1989 byl za skladbu k filmu Andyho Bausche Wop Bop A Lop Bop nominován na cenu pro nejlepšího evropského filmového skladatele. V květnu 2006 ho Lucemburský filharmonický orchestr oslovil s myšlenkou zorganizovat první “Pops At The Phil”, nově vzniklý jazzový cyklus. Nyní působí jako hlavní dirigent tohoto cyklu a každoročně řídí také koncept programu Lucemburského filharmonického orchestru. Mezi hosty už se zařadila taková jména jako New York Voices, James Morrison či Dianne Warwick.
V letech 2008 až 2011 složil mimo jiné hudbu k filmu JCVD režiséra Mabrouka El Mechriho, dále k filmu House of Boys, režiséra Jean-Claude Schlima. Posledně jmenovaný film byl oceněn mnoha cenami, stejně jako film De Force, produkovaný Delux Productions.
V letech 2010 až 2012 zkomponoval a produkoval hudbu pro populární seriál režiséra Mabrouka El Mechriho, Maison Close, vysílaný na francouzském televizním kanálu Canal +. V roce 2011 složil symfonické aranže pro skvělou africkou zpěvačku Angélique Kidjo. Koncert se konal před vyprodaným hledištěm Filharmonie v Lucemburku pod Waltzingovou taktovkou. Tento projekt nabízí odvážnou směs tradiční africké hudby a symfonických melodií.
Symfonické aranžmá pro album Liquid Spirit Gregoryho Portera vyneslo Gastu Waltzingovi v roce 2014 cenu Grammy. Spolu s Angélique Kidjo obdržel Grammy také v roce 2015 za nejlepší album v kategorii World Music za album Sings. V návaznosti potom v roce 2016 absolvovali společné turné, na kterém vystoupili také v sálu Pařížské filharmonie, a to s Orchestrem Lamoureux. V posledních několika letech řídil Gast řadu orchestrů po celém světě, například National Royal Scottish Orchestra, Adelaide Symphonic Orchestra, Český národní symfonický orchestr, Deutsche Radio Philharmonic, San Diego Symphony Orchestra a Orchestre of Avignon-Provence.

 

Foto: Jan Malý