Jakub Tököly

Jakub Tököly je slovenský klavírista působící i jako skladatel, aranžér a pedagog. 

Pochází z rodiny s hlubokou hudební tradicí, kterou se rozhodl následovat studiem klasické a jazzové hudby na JAMU a Musik und Kunst Privatuniversität ve Vídni. Během své bohaté koncertní kariéry koncertoval po celé Evropě (Švýcarsko, Španělsko, Francie, Belgie, Nemecko, Itálie …) a také v Izraeli jako sideman jazzových projektů CZ&SK scény nebo člen orchestrů a divadel. 

Je stálým členem Gustav Brom Big Band, Miroslav Hloucal Q, Renata Drössler, Josef Fečo Jazz Family, Ľubomír Gašpar Cimbal Project, Július Baroš Q, nebo Divadla bratří Formanů. Jako guest artist spolupracuje s Českým národním symfonickým orchestrem nebo JazzDock Orchestra. 

Výsledkem skladatelské činnosti Jakuba Tökölyho jsou alba Different Directions (nominace na Esprit) a Echoes, kde kombinuje svět jazzové a klasické hudby s romskou esencí. To jsou hudební elementy, ve kterých čerpá inspiraci pro jeho citlivou melodiku a sofistikované improvizační schopnosti plné barev a temperamentu. 

V průběhu své kariéry spolupracoval s významnými osobnostmi jako je Antonio Sanchez (MEX), Joan Orleans (USA), Vince Mendoza (USA), Gabor Bolla (HU), Vladimír Kostadinovic (SRB), Juraj Bartoš (SK), Piotr Barron (PL), Steven Mercurio (USA), Ondřej Štveráček (CZ), Ron Affif (USA), Yvone Sanchez (PL), Ossian Roberts (UK), Andy Schofield (UK) a další. 

Kromě koncertní činnosti vyučuje jazzový klavír na Mezinárodní konzervatoři Praha.