Julio Fernandez

Julio Fernandez se narodil v Havaně a na kytaru začal hrát ve svých devíti letech pod pečlivým dohledem svého otce. Z jeho velké jazzové senzibility a zatížení na kubánskou tradiční hudbu si Julio odnesl řadu cenných zkušeností a vlastností. 

Pak přišel čas Beatles a po prvním shlédnutí Show Eda Sullivana se Julio rozhodl stát se profesionálním hudebníkem. Během studia na střední škole hodiny a hodiny cvičil, hrál v mnoha místních kapelách a aktivně se zapojil do hudebního programu školy. Protože ale zdejší program nenabízel možnost studovat obor kytara, vystudoval hru na tubu, se kterou pokračoval i později na univerzitě. Již ve druhém ročníku ale tubu opustil a začal se plně věnovat kytaře, se kterou vystupoval ve všech barech a hudebních klubech v okolí. 

V polovině 70. let začal Julio navštěvovat jazzové workshopy, zaměřené na jazzovou teorii a improvizaci a také navštěvoval kurzy určené pro skladatele písní, kde se potkal s písničkářem Lou Stallmanem. Přes něho se seznámil s řadou hudebníků, kromě jiného i s Gerardem Velezem, který již tehdy hrál se Spyro Gyra na perkuse. Společně se podíleli na řadě různých projektů. Když pak v roce 1984 hledala skupina nového kytaristu, dostal Julio možnost si se Spyro Gyra zahrát a po úspěšném koncertu se ke svému vytouženému štěstí stal stálým členem orchestru.  

Přestože Julio hraje ve Spyro Gyra již 35 let, často vystupuje i s jinými umělci, jako jsou např. Bernie Williams, Richie Cannata, Eric Marienthal, BB King nebo Marion Meadows a je tak již čtvrté desetiletí pevnou součástí hudební scény v oblasti New York City.

Julio používá kytary Ronaldo Custom, struny Dean Marley,  Full Contact Hardware a zesilovač Fender. Z efektů pak Line6 M9, Tech 21 Fly Rig, Boss Blues Driver (modifikovaný Keeleym) a různé pedály Fulltone. K nahrávání ale používá také Gibson Les Paul, D'Aquisto New Yorker a akustiky Taylor a Seagull.