Lionel Cordew

Lionel Cordew vyrůstal v rodině se svými pěti starším bratry, kteří se rovněž věnovali hudbě. Začínal tak, že inspirován domácími jam-sessiony úspěšně testoval maminčiny hrnce a pánve dvěma noži na máslo. V oblasti Queens, kde byl Cordew vychován, vyrostla neskutečná řada skvělých hudebníků včetně Milese Davise, Louise Armstronga nebo Elly Fitzgeraldové. Lionel měl to štěstí, že mnoho z nich měl možnost vidět a slyšet na vlastním dvorku na sousedských večírcích nebo v místních klubech. Jako dospívající vystupoval se svými bratry každou neděli v kostele, kde jejich otec ministroval a matka zpívala v gospelovém sboru. 

Lionel, který kvůli rodinným povinnostem zůstal v Queensu, získal formální hudební vzdělání prostřednictvím lokálního vzdělávacího programu, který zaměstnával učitele z Manhattan School of Music a Julliard School of Music. Praktické hráčské zkušenosti získával s klavíristou a skladatelem Stanleym Cowellem, se kterým hrál skladby široké škály hudebních žánrů - od tradičního jazzu po Cowellovy moderní jazzové úpravy smyčcových kvartetů. Jejich práce byla odměněna vystoupením v Carnegie Hall. Přelom v Lionelově kariéře nastal, když ho v malém klubu na Long Islandu uslyšeli Dean Brown (Brecker Brothers, David Sanborn, Marcus Miller) a Schuyler Deale (Billy Joel, Michael Bolton), a oslovili ho s nabídkou hrát v jejich kapele PRIMO. Za zmínku stojí Lionelova spolupráce s Kirkem Whalumem, díky němuž se blýskl mj. vystoupením na soundtracku pro film Pán přílivu (1991). Cordewova souprava je ve filmu skutečně vidět! Po ukončení spolupráce s Whalumem hrál Lionel se Special EFX déle než čtyři roky. Náročná turné, nahrávání a rozhlasové a televizní spoty mu umožnily postavit se po bok mnoha dalším umělcům na jazzové scéně, se kterými cestuje a hraje dodnes.

Cordew je levoruký, univerzální bubeník s úžasnou energií a s jemným instinktem pro rytmy, který možná pramení z jeho karibského původu. Má široký hudební záběr, zajímá ho ale zejména současný jazz, fusion, r & b, blues, rock, pop, ale i klasika a hra na moderní perkuse. Koncertuje a nahrává s řadou hvězd, např. s Mikem Sternem, Angelique Kidjo, Billem Evansem, Leni Stern, New York Voices, Chieli Minucci, Mike Stern Bandem, Reginou Carter nebo se Spyro Gyra. Účastnil se řady turné po Spojených státech, jihovýchodní Asii, Evropě, Japonsku a Jižní Americe.