Marcello Rota

Marcello Rota studoval hru na lesní roh na Vivaldiho konzervatoři v Alessandrii u Giacoma Zoppiho, skladbu u Felice Quaranty a orchestrální dirigování u Igora Markeviče a Franca Ferrary na Accademia Musicale Chigiana v Sieně. 

Po dirigentském debutu se Symfonickým orchestrem RAI v Turíně opakovaně řídil orchestry San Carlo v Neapoli, Divadla Massimo v Palermu, dirigoval v Areně ve Veroně a Cagliari a v operních domech v Janově, Mnichově a v Deutsche Oper v Berlíně. Mezi další orchestry, u nichž hostoval, patří Turínská filharmonie, Italský filharmonický orchestr, Orchestra della Svizzera Italiana, Nord-westdeutsche Philharmonie, Philharmonie Baden-Baden, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria, londýnská Královská filharmonie, Moskevská filharmonie, Státní symfonický orchestr Nové Rusko, Berlínští symfonikové. 

Od roku 1995 diriguje v prestižních koncertních sálech po celé Evropě – Concertgebouw v Amsterdamu, Musik Halle v Hamburku, Royal Albert Hall v Londýně, Palais des Beaux Arts v Bruselu, Elizabeth Halle v Antverpách a na významných koncertních a operních pódiích v Mnichově, Berlíně, Mannheimu, Římě nebo v Boloni. Opakovaně hostuje také u mimoevropských orchestrů v Mexiku, Chile, Argentině, Brazílii, USA, Austrálii, na Novém Zélandu nebo v Egyptě (Káhira) či na Filipínách (Manila). V Číně vystupoval s Pekingským a Šanghajským symfonickým orchestrem.

Jako operní dirigent se těší velkému renomé. Má široký repertoár s více než čtyřiceti provedenými operními tituly. Zasloužený úspěch u publika i kritiky získal zejména za nastudování oper Rossiniho, Belliniho, Donizettiho, Verdiho a Pucciniho. V sezoně 2006/2007 a v roce 2009 dirigoval v milánské La Scale. Doprovázel řadu slavných sólistů, jako jsou Rostropovič, Geringas, Rampal, Galway, Diaz, Sitkovetsky, Baumann, Cecilia Gasdia, Katia Ricciarelli, Mariella Devia, Dinara Alieva, Kiri Te Kanawa, Renato Bruson, Leo Nucci, Nicola Martinucci, Andrea Bocelli, Placido Domingo a Il Volo.

Hlavním hostujícím dirigentem Českého národního symfonického orchestru je Marcello Rota od roku 2004.

 

 

Foto: Jan Malý / fotomaly.cz