Steven Mercurio

Šéfdirigent ČNSO

Světově uznávaný dirigent a skladatel Steven Mercurio, v současné době šéfdirigent Českého národního symfonického orchestru, působil v uplynulých letech také jako hudební ředitel festivalu v italském Spoletu nebo jako ředitel Filadelfské operní společnosti. Maestro Mercurio se podílel na celé řadě oceňovaných nahrávek, hudebních aranží i filmových projektů.  Magisterský titul získal na newyorské Juilliard School.

Nastudoval a provedl přes šedesát oper v sedmi jazycích. Vystupuje v nejvýznamnějších operních domech světa, včetně Teatro dell'Opera v Římě, Teatro Bellini v Katánii, Teatro Filarmonico ve Veroně, Teatro Reggio v Turíně, Teatro Verdi v Terstu, Theatre de la Monnaie v Bruselu, v Opeře v Bonnu, palermském Teatro Massimo, v Anglické národní opeře, ve Spojených státech v operních společnostech v San Franciscu, Washingtonu, Philadelphii, Seattlu, Detroitu, v Opera Pacific, Florida Grand, v Pittsburghu, Dallasu a v Cincinnati. Po celém světě diriguje kromě oper také symfonická díla, a to nejenom v Evropě, Spojeném království a po celých Spojených státech, ale také v Austrálii nebo na Dálném východě. 

Steven Mercurio dirigoval nespočet operních a symfonických televizních záznamů. Mezi ty nejvýznamnější bezesporu patří mezinárodně uznávaný přenos Tři tenoři – Vánoční koncert (Carreras – Domingo – Pavarotti). Mezi dalšími to byly například Vánoce z kostela sv. Františka v Assisi, La Boheme z Cagliari, Berliozovo Requiem, Skrjabinův Prométheus, Mahlerova Druhá symfonie, koncert Chicka Corey, díla W. A. Mozarta a Beethovenova Symfonie č. 5 s Českým národním symfonickým orchestrem pro ARTE při příležitosti oslav 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena.

Jeho nahrávka Straussových Metamorfóz a symfonické básně Smrt a vykoupení s Českým národním symfonickým orchestrem vyšla nedávno na Audiophile Recordings. Dirigent Steven Mercurio je také skladatelem, autorem písní, komorního díla i skladeb pro velký orchestr. Světovou premiéru jeho velkolepého orchestrálního díla For Lost Loved Ones provedla Newyorská filharmonie a dirigoval Zubin Mehta. Předehru Mercurial Overture zahrála ve světové premiéře a v živém televizním přenosu Filharmonie Oslo na koncertu Lékařům bez hranic, k poctě držitelům Nobelových cen míru. Jeho symfonie A Grateful Tail vychází z díla amerického dramatika Eugena O'Neilla Poslední vůle a závěť Silverdena Emblem O'Neilla a měla premiéru v Praze v roce 2013.

Dirigent Steven Mercurio je uznávaným a vyhledávaným hudebním aranžérem. Upravuje hudbu pro širokou škálu interpretů napříč různými žánry, včetně Stinga a Chicka Corey. V nedávné době aranžoval, dirigoval a produkoval nejprodávanější nahrávku Andrea Bocelliho Believe a v roce 2022 novou nahrávku superstar crossover cellisty HAUSERA pro Sony Masterworks, The Player.

 

Foto: Jan Malý / fotomaly.cz