Steven Mercurio

Šéfdirigent ČNSO

Světově uznávaný dirigent a skladatel Steven Mercurio, v současné době šéfdirigent Českého národního symfonického orchestru, působil v uplynulých letech také jako hudební ředitel festivalu v italském Spoletu nebo jako ředitel Filadelfské operní společnosti. Maestro Mercurio se podílel na celé řadě oceňovaných nahrávek, hudebních aranží i filmových projektů.  Magisterský titul získal na newyorské Juilliard School.

Nastudoval a provedl přes šedesát oper v sedmi jazycích. Vystupuje v nejvýznamnějších operních domech světa včetně Teatro dell'Opera v Římě, Teatro Bellini v Katánii, Teatro Filarmonico ve Veroně, Teatro Reggio v Turíně, Teatro Verdi v Terstu, Theatre de la Monnaie v Bruselu, v Opeře v Bonnu, palermském Teatro Massimo, v Anglické národní opeře, ve Spojených státech potom v operních společnostech v San Franciscu, Washingtonu, Philadelphii, Seattlu, Detroitu, v Opera Pacific, Florida Grand, v Pittsburghu, Dallasu a v Cincinnati. Po celém světě diriguje kromě opery také symfonická díla, a to nejenom v Evropě, Spojeném království a po celých Spojených státech, ale také v Austrálii nebo na Dálném východě. 

Steven Mercurio dirigoval nespočet operních a symfonických televizních záznamů. Mezi ty nejvýznamnější bezesporu patří mezinárodně uznávaný přenos „Tři Tenoři – Vánoční koncert“ (Carreras – Domingo – Pavarotti). Mezi dalšími to byly například „Vánoce z kostela Sv. Františka v Assisi“, „La Boheme“ z Cagliari, Berliozovo „Requiem“, Skrjabinova „Prométhea“, Mahlerova „Druhá symfonie“, koncert Chicka Corey, díla W. A. Mozarta a Beethovenova symfonie č. 5 s Českým národním symfonickým orchestrem pro ARTE při příležitosti oslav 250. výročí Ludwiga van Beethovena.

Jeho nahrávka Straussových „Metamorfóz“ a symfonické básně „Smrt a Vykoupení“ s Českým národním symfonickým orchestrem vyšla nedávno na Audiophile Recordings. Dirigent Steven Mercurio je také skladatelem, autorem písní, komorního díla i skladeb pro velký orchestr. Světovou premiéru jeho velkolepého orchestrálního díla „For Lost Loved Ones" provedla Newyorská filharmonie a dirigoval Zubin Mehta. Předehru „Mercurial Overture," ve světové premiéře a v živém televizním přenosu, zahrála Filharmonie Oslo na koncertu Lékařům bez hranic, k poctě držitelům Nobelových cen míru. Jeho symfonie „A Grateful Tail“ vychází z díla amerického dramatika Eugena O'Neilla „Poslední vůle a závěť Silverdena Emblem O'Neilla“ a měla premiéru v Praze v roce 2013.

Dirigent Steven Mercurio je uznávaným a vyhledávaným hudebním aranžérem. Upravuje hudbu pro širokou škálu interpretů napříč různými žánry, včetně Stinga a Chicka Corey. V nedávné době aranžoval, dirigoval a produkoval nejprodávanější nahrávku Andrea Bocelliho „Believe“ a v roce 2022 novou nahrávku superstar crossover cellisty HAUSERA pro Sony Masterworks, „The Player“.

 

Foto: Jan Malý / fotomaly.cz