Tom Schuman

Tom Schuman se narodil do hudební rodiny v Buffalu. Jeho rodiče se seznámili při společném vystoupení na jazzovém koncertu, jeho otec Wally byl totiž jazzový basista a jeho matka Marion jazzová zpěvačka. Tom, ve velké míře ovlivněn rodinou, začal v šesti letech hrát na klavír. Rodiče se ho zdráhali podporovat v hudební kariéře, protože sami moc dobře věděli, jak je těžké se hudbou uživit. Ale když ho v sedmi letech slyšeli hrát jazzové akordy, improvizovat a psát melodie, cítili se povinováni poskytnout mu veškerou možnou podporu.

Později začal Tom studovat jazzovou teorii, psaní, aranžování a improvizační dovednosti. Mnoho zkušeností také získal jamováním se svým otcem a na hudebních sešlostech pořádaných společně s hudebními přáteli.

Tomův první „skutečný“ koncert (na kterém vystupoval jinak, než v roli kostelního varhaníka) se uskutečnil na střední škole. Byl požádán, aby hrál na maturitním večírku. Sál měl zchátralý klavír a když Tom přitáhl přední stranu klavíru, nohy se zlomily a klavír vážící přes 200 kilogramů se na něj zhroutil! Naštěstí pro Toma nebyl vážně zraněn, musel však dohrát koncert na nástroj spočívajícím na dvou odpadkových koších. Dodnes považuje tento koncert za nejhorší, jaký kdy hrál.

Po vstupu do svazu hudebníků začal Tom velice rychle hrát s mnoha místními popovými a jazzovými skupinami. Hraní v nočních klubech ve věku pouhých šestnácti let byl pro Toma skvělý zážitek. Zajímavější a překvapivější však byly koncerty, které odehrál v psychiatrickém středisku v Buffalu a věznicích jako Attica, Albion a Monroe County v Rochesteru. Na těchto koncertech vystupoval s kapelou s názvem „The Existing Reality“ a později s jazzovou kapelou „Birthright“.

Spolupráce s kapelou "“Birthright” přinesla Tomovi první možnost složit a nahrát vlastní skladbu. Přestože mu tehdy bylo teprve šestnáct, odcestoval do Evropy, aby pomohl propagovat a distribuovat nahrávku “Breath of Life” od “Birthright”. Dělal rozhlasové rozhovory a sešel se s mnoha evropskými hudebníky. To vše přispělo k realistickému náhledu na hudební branži na počátku jeho kariéry.

Po návratu do Buffala vystupoval na koncertech s různými jazzovými umělci, včetně Marka Murphyho, Sammyho Nota a Granta Greena. Stal se také častým návštěvníkem místních jazzových klubů, kde se setkával s jinými hudebníky. Obzvláště si užíval společnost členů kapely vedené Jayem Beckensteinem a Jeremy Wallem. Hudba byla svěží a plná života. Vypadalo to, jako by v jejich hudbě byly obsaženy všechny rytmy světa a on měl první šanci zahrát si na ty zvláštní syntetizátory, o kterých všichni mluvili. Jaye a Jeremyho očividně oslovil jeho hráčský styl natolik, že ho přizvali k účinkování na jejich studiovém projektu. Říkali tomu Spyro Gyra! Bylo mu teprve 16 let. Zbytek je historie. Tom doposud vystupoval na všech albech Spyro Gyry a zkomponoval nebo se alespoň autorsky podílel na více než čtyřiceti skladbách.  

Tom je uznávaným hráčem fusion a smooth jazzu se Spyro Gyrou, ale je také mimořádně nadaným klasickým jazzovým skladatelem a klavíristou. Jeho sólovými projekty jsou především akustická tria a kvarteta hrající klasické jazzová standardy.

V roce 1990 vydává své první sólové album „Extremities“. Nadále ale pokračuje ve vystoupeních se Spyro Gyra i se svými sólovými projekty. Také si připisuje hostování na několika albech jiných umělců.

V roce 1999 založil Tom svůj vlastní label JazzBridge Music. Jeho první sólové album vydané pod značkou JazzBridge bylo kritiky uznávané „Into Your Heart“. Kvůli jeho vášni pro tradiční jazzovou hudbu, zejména pro klavírní tria, bylo dalším projektem akustické jazzové CD „Schuman Nature“, které se v žebříčku amerického portálu JazzWeek dostalo na 27. místo. V roce 2005 vydal svěží „Deep Chill“, v roce 2010 potom vzniklo album „Reflections Over Time“. Touto hudebně rozmanitější nahrávkou vzdal hold Joe Zawinulovi a Jimmy Hendrixovi, jakož i některým politickým osobnostem americké historie. Jeho nejnovějším počinem na labelu JazzBridge je „Designated Planets“. Toto album, na kterém spolupracoval s Jeffem Kashiwou a Stevem Oliverem, vás katapultuje do 12 různých světů, které nazývá “Designated Planets”.